İçeriğe geç

Ubuntu – XAMMP Kurulumu ve Ayarlar

Ubuntu, şuana kadar kullandığım en keyifli GNU / Linux dağıtımı.

Ubuntu üzerinde geliştirme yapmakta; bence çok keyifli. Yaklaşık olarak 2,5 yıl Ubuntu kullandım. 2 yıl kadar da Debian kullandım.

Bu yazıda; Ubuntu üzerine XAMPP nasıl kurulur bundan bahsetmek istedim. Bu anlatacaklarımız, sadece Ubuntu için geçerli olmayıp, tüm Debian tabanlı dağıtımlar için de geçerlidir.

Son olarak hatırlatmak istediğim bir şey var. XAMPP, GNU / Linux ortamında; LAMPP adını almaktadır. Baştaki harf; o dağıtımı belirtir niteliktedir. Geriye kalan kelimeler ise; A-pache | M-ariaDB | P-hp | P-erl. Yani barındırdığı ortamların baş harfleridir.

Hazırsanız, o halde başlayalım.

XAMPP Kurulumu

XAMPP’i buradaki bağlantıyı kullanarak, son sürümü indirdiğimizi varsayarak devam edelim.

Terminal ekranından öncelikle root olmamız gerekli. Bunun için de aşağıdaki komutu kullanalım ve root olarak devam edelim.

$ sudo su

Bildiğiniz gibi; yukarıdaki komuttan sonra, bizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. 

Başarılı bir şekilde root olduktan sonra XAMPP’ın bulunduğu dizine geçebiliriz.

$ cd ./Downloads

Burada önemli olan; indirmiş olduğumuz XAMPP dosyasının tam adını bilmek. Bunu da bildiğiniz gibi terminal ekranında -ls komutu ile dizin içerisindeki dosyaları listeleterek öğrebiliriz.

$ ls

Bendeki XAMPP dosyasının tam adı aşağıdaki gibidir.

xampp-linux-x64-7.3.0-0-installer.run

Kurulum işlemine geçmeden önce; dosyamıza çalıştırma izni vermemiz gereklidir. Bunu da chmod komutuyla yapabiliriz.

$ sudo chmod +x xampp-linux-x64-7.3.0-0-installer.run

Dosyamıza çalıştırma izni verdik. Geriye tek şey kaldı o da kurulumu başlatmak. Bunun için de aşağıdaki komutu vermemiz yeterlidir.

$ sudo ./xampp-linux-x64-7.3.0-0-installer.run

// veya

$ ./xampp-linux-x64-7.3.0-0-installer.run

Yukarıdaki komuttan sonra; Windows ortamında olduğu gibi next -> next -> finish mantığıyla kurulumu tamamlayabilirsiniz.

XAMPP, /opt dizinine; LAMPP adıyla kurulacaktır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi XAMPP, GNU / Linux ortamında LAMPP adını almaktadır.

XAMPP Ayarları

XAMPP ya da diğer adıyla (GNU / Linux ortamındaki adı) LAMPP kurulumunu başarıyla gerçekleştirdikten sonra bir takım ayarlarının yapılması gereklidir. Şimdi bu ayarları gerçekleştirelim.

Bu ayarları yaparken de root olarak yaptığımızı unutmayalım.

XAMPP, kök dizin olarak; htdocs dizinini kullanır, bildiğiniz gibi. Bu dizinin kullanım yetkisi root kullanıcısındadır. Hal böyle olunca normal kullanıcı altında; htdocs dizininde işlem yapamazsınız. Dolayısıyla; htdocs dizininin yetkilerini kendi üzerimize almamız gereklidir. 

htdocs dizinin yetkilerini root kullanıcısından almak ve kendi üzerimize geçirmek için aşağıdaki komutu kullanmalıyız.

$ sudo chown -R kullanici_adi:kullanici_adi /opt/lampp/htdocs

Burada kullanici_adi olarak belirtilen alana kendi kullanıcı adınızı yazmanız gerekli. Örneğin; benim kullanıcı adım oztas. Benim tanımlama şeklim de aşağıdaki gibi olacaktır.

$ sudo chown -R oztas:oztas /opt/lampp/htdocs

htdocs dizinini kendi üzerimize aldığımıza göre; artık htdocs içerisindekileri silip kendi dosyalarımızı konumlandırabiliriz.

Son olarak; httpd.conf dosyasında da bir değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için httpd.conf dosyasında tanımlı olan kullanıcı adını yine kendi kullanıcı adınızı yazmanız gerekiyor. Bu değişiklik için öncelikle; httpd.conf dosyasını aşağıdaki komutla açalım.

$ sudo nano /opt/lampp/etc/httpd.conf

Ben burada; nano, termil editörünü kullandım. İsterseniz; Gedit’i veya sisteminizde yüklü herhangi bir editörü tercih edebilirsiniz.

Yukarıdaki komuttan sonra; açılan sayfadan, User ile başlayan ve daemon (ortamlar değişse de hiç değişmeyen Apache kullanıcı adı) olarak devam eden satırı; User kullanici_adi şeklinde değiştirmemiz gerekiyor. Kendi açımdan gösterecek olursam;

User oztas

şeklinde olacaktır.

XAMPP ayarlarını da böylece tamamlamış olduk.

XAMPP Komutları

Windows ortamında olduğu gibi GNU / Linux ortamında, XAMPP’i çalıştırmak için bir pencere bulunmamakta. Daha doğrusu böyle bir pencere var fakat bu pencere için birazcık ayarlamalar yapılması gerekmekte. Bu zamana kadar hep komut ekranından kullandım. Komut ekranından XAMPP kullanmak daha basit bir işlem. Ben de size komut ekranından XAMPP nasıl kullanılır bunu göstermek isterim.

Aşağıdaki komutları çalıştırmak için her zaman root olmamız gerektiğini unutmayalım.

XAMPP’i çalıştırmak için:

$ /opt/lampp/lampp start

XAMPP’in durumunu öğrenmek için (çalışıp – çalışmadığını):

$ /opt/lampp/lampp status

XAMPP’i yeniden başlatmak için:

$ /opt/lampp/lampp restart

XAMPP’i kapatmak için:

$ /opt/lampp/lampp stop

Saygı ve muhabbetle!..

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buradaki içeriklerin tümü kamu malıdır. Kullanılması ve paylaşılması özgürdür.