İçeriğe geç

HTTPS Yönlendirmesi

Google’ın aldığı bir kararla artık; http siteleri güvensiz görmesi ve güvensiz olarak işaretlemesi, https’e geçmeye mecbur kılmaktadır. Önümüzdeki günlerde, http siteleri SEO açısından zor günler bekliyor gibi sanki. Çünkü http olan siteler, https olan sitelere göre alt sıralarda kendilerine yer bulacaklardır. Bunu ben demiyorum, Google diyor. İnterne dünyasının Şahmeran’ı Google olduğuna göre Google’a uymak ve Google’ı sinirlendirecek hareketlerde bulunmamak lazım, diye düşünüyorum.

Google’ın aldığı bu karar tabi ki de bir SSL sertifikası almayı zorunlu kılmaktadır. Yani bu da ekstra bir maliyet!

Konumuza geçmeden önce bir SSL sertifikanızın olduğundan emin olun. SSL sertifikanızın olmaması durumunda; yeni bir SSL sertifikasını, hosting sağlayıcınızdan temin edebilirsiniz.

http’den https’e yönlendirmek için bir kaç teknik var. Bu tekniklerden en basit olanı: CPanel veya Plesk. Bu panellerden herhangi birisini  kullanıyorsanız, http olan sitelerinizi kolayca https’e yönlendirebilirsiniz. Fakat bu yazının konusu bu değil. Yani ben bu konudan bahsetmeyeceğim. Biz yine her zaman olduğu gibi; “Kolayı herkes yapar, önemli olan zoru başarmaktır!” ilkesiyle hareket edeceğiz ve bir diğer yönlendirme yöntemi olan .htaccess yolunu seçeceğiz.

.htaccess dosyasında detaylı ve açıklamalı olarak kod yazabiliriz, lakin buna gerek yok. Size çok basit bir kod vermek istiyorum. Bu kod ile http olan sitelerinizi çok kolay bir şekilde https’e yönlendirebilirsiniz.

.htaccess dosyasına yazacağımız kodumuz aşağıdaki gibidir.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R,L]

Yukarıdaki kodlarımızda; HTTP_POST yazan yere; domain adını ve REQUEST_URI yazan yere de istek yapılan adresi yazmamız yeterlidir.

Örnek bir kullanım da aşağıdaki gibidir.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 
RewriteRule ^(.*)$ https://www.johndoe.com/$1 [R,L]

Yukarıdaki kodlarımızı değiştirerek çeşitli dosya ve dizinlere yönlendirme yapabilirsiniz fakat ben sadece http ile gelen istekleri https’e yönlendirdim.

Yukarıda vermiş olduğumuz .htaccess kodları bir çok hosting sağlayıcı tarafından desteklenmektedir. Lakin farklı durumların oluşması ihtimalini de göz önüne alarak; değişiklik yapmadan önce, her zaman .htaccess dosyanızın yedeğini almakta fayda var.

Saygı ve muhabbetle!..

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buradaki içeriklerin tümü kamu malıdır. Kullanılması ve paylaşılması özgürdür.