İçeriğe geç

Ben Kimim?

Merhaba, ben Emre Can ÖZTAŞ.

Konya’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Konya’da tamamladıktan sonra; üniversite eğitimi için Ankara’ya geldim (Gazi Üniversitesi – 2011). Halen de Ankara’da yaşıyorum. Hayatımı, Full Stack Developer olarak sürdürüyorum. Herhangi bir alanda uzman değilim. Çünkü bir alanda uzmanlık, yetenekleri öldürür. O yüzden her alanda bilgili olmalı, gerektiği zaman kullanmalı ama uzman olunmamalıdır. O yüzden Front-End veya Back-End kısımlarında çalışmak benim için önemli değil. Her iki kısımda da çalışabilirim.

İşimi seviyorum. Freelance olarak çalışmayı daha çok seviyorum. Çünkü; freelance iseniz; patron sizsiniz! Esnek çalışma saatleri ve huzurlu bir ortam ve unutmadan bir de kahve.

Web yazılım dili olarak; PHP kullanıyorum. Framework olarak tercihim; CodeIgniter. İlerleyen zamanlarda; geliştirme dilimi Python‘a taşımak ve web programlama için de Django‘yu seçmek en büyük planlarımdan birisi. Python’u tercih edecek olmamdaki en önemli etkenler; basitlik, sadelik ve çok yönlü olması. Ayrıca Python, hızlı ve karmaşık işlemleri kısa zamanda gerçekleştirebilen bir dil. PHP ve Python’dan da önce eski bir Java’cıydım. Bu hayatın, Java’yı öğrenmekten daha kısa olduğunu gördüğüm anda alan değiştirdim.

Web tasarımda tercihim her zaman material design tabanlı CSS framework’leri olmuştur. Genellikle büyük projelerde MaterializeCSS tercihimdir. Bunun yanı sıra, sıradan ve basit işlerde ise; daha sade ve basit olan Ubuntu‘ya ait Vanilla veya Yahoo‘ya ait Pure.css‘i tercih etmekteyim. Ayrıca web tasarım kısmında; LESS (ara ara Stylus), AngularJS (ara ara VueJS) ve Jade başlıca kullandığım yardımcı elemanlar. Ne de olsa yardımcı elemanlar, sistemi sistem yaparlar.

Yazılım dünyasında ilgi alanlarım; yönetilebilir sistemler, data scraping, text mining ve sentiment analysis. Kendi dünyamda ilgi alanlarım; akvaryum balıkçılığı, kitaplar, yeni yerler keşfetmek ve yeni girişimcilik alanlarını araştırmaktır.

Benimle; iletişim sayfasından veya sosyal medya hesaplarımdan iletişime geçebilirsiniz.

Buradaki içeriklerin tümü kamu malıdır. Kullanılması ve paylaşılması özgürdür.