İçeriğe geç

Chrome Eklentileri

Chrome, uzun yıllardır kullandığım browser (tarayıcı). Chrome’u tercih etmemdeki en büyük etmen; hızlı oluşudur. Bana sorarsanız; Firefox‘un Chrome’a karşı bariz üstünlükleri var fakat Firefox’un hantal yapısı gerçekten de insanı hayattan soğutuyor. Chrome’a karşı olup; Opera, Yandex veya Vivaldi tercih edilebilir. Bu tıpkı; Google’a karşı olup, Yandex, Yahoo veya Bing kullanmak gibidir, bana göre. Yolunuz eninde sonunda, Google’a düşüyor. Dolayısıyla; Chrome hızlı yapısı ve eklenti çokluğu ile benim için her zaman bir adım önde.

Sadece Chrome mu kullanalım? Hayır..! Chrome ile birlikte birden fazla tarayıcı kurmak oldukça faydalı bir yaklaşım. Ben genelde bilgisayarımda 2 tarayıcıyı tutuyorum. Chrome ve Firefox. Extreme (uç) seviyede bir Frond-End geliştiricisi değilim. Dolayısıyla; benden de ileri seviyede bir Frond-End veya UI / UX tasarımcı olmaz. Hal böyle iken; Cross – Browser olayı da pek umrumda olmaz. O sebeple; ekstra herhangi bir tarayıcıya ihtiyacım olmuyor.

Chrome, bir geliştirici için bir çok eklentiye sahip. Firefox kadar bir eklentiye sahip olmasa da yine de Chrome oldukça yararlı eklentileri var. Benim de kullandığım sizlerle paylaşmak istediğim; eklenti listem aşağıdaki gibidir.

Clear Cache

Chrome, cache (önbellek) mantığını çok iyi kullanan bir tarayıcı. Bu bir kullanıcı için bazı yönlerden oldukça yararlı. Çünkü sıklıkla ziyaret ettiğiniz web sayfasını, otomatik olarak önbelleğe alıyor ve siz daha sonra bu sayfayı tekrar ziyaret ettiğinizde önbellekten okuyup şipşak sayfayı size gösteriyor. Ne kadar güzel bir yöntem değil mi? Ama bu bir geliştirici için çok acı bir yöntem. Çünkü bir web sayfasını tasarlarken; birden fazla kez sayfa yenilemesi yapmak zorundasınızdır. Chrome bir süre sonra; sık sık yenileme yaptığınız için bu sayfayı önbelleğe alır. Örneğin; bir CSS veya JavaScript değişikliğinde bunu okumamaya başlar. Çünkü veriler önbellekten gelir. Siz de sayfayı yeniliyorum fakat değişiklik olmuyor diye düşünebilirsiniz. Çözüm basit! Clear Cache eklentisi ile cache bellekte olan (sadece cache bellek değil diğer bir çok tarayıcı verilerini de destekler) tüm veriler temizleyip kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Mobile/Responsive Web Design Tester

Responsive (Mobil Uyumlu) tasarımda; tasarladığınız sayfayı birden fazla ekran boyutunda görmeniz ve düzenlemeniz gereken yerler olabilir. Dolayısıyla; birden fazla tarayıcıda görme ihtimaliniz olmadığı için bu eklentiyi kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu eklenti dışında; Chrome’un DevTools penceresinde yer alan Device Toolbar‘ı da tercih edebilirsiniz.

Wappalyzer

Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde; bu web sayfası hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz (hangi teknolojiler kullanılmış vs. gibi). İşte bu bilgileri almak için kullanabileceğiniz olağanüstü bir eklenti.

Eye Dropper

Bu eklenti sayesinde; herhangi bir sayfada gördüğünüz, renklerin; adını, HEX, HSL ve RGB gibi değerlerine ulaşabilirsiniz.

Web Developer

Bir web tasarımcı için gereken tüm araçlara sahip olan olağanüstü bir eklenti. Bu eklenti ile bir web sayfasının tüm kontrollerini yapabilir, CSS, JavaScript ve Cookie gibi ortamların işleyişlerini kontrol edebilirsiniz.

CSSViewer

CSSViewer ile bir web sayfasının tüm CSS yapısını görebilirsiniz. Örneğin; herhangi bir alan üzerine geldiğinizde bu alan ile ilgili tüm CSS şemasını size çıkartabilir bir özellikte.

WhatFont

Herhangi bir web sayfasında kullanılan font (yazı tipi)’un adını size söyler.

Page Ruler

Sayfa üzerindeki; herhangi bir alanın boyutlarını bu eklenti ile ölçebilirsiniz. Bu eklenti, genelde görsel boyutların ölçülmesinde oldukça yararlı olmaktadır.

Augury

Augury eklentisi ile AngularJS yazmak oldukça keyifli. Bu eklenti sayesinde; AngularJS ile yaptığınız işlemler ve hatalarınızı görebilirsiniz. Kısaca; AngularJS için debug aracı desek, herhalde yanlış olmaz.

Vue.js Devtools

Vue ile çalışırken, Augury eklentisi gibi bir desteğe sahip. Lakin bu eklenti bana göre; Augury’den bir kaç adım önde. Çok gelişmiş seçeneklere ve gösterimlere sahip.

Google Translate

Google bir çok eklentiye sahip fakat benim kullandığım tek eklenti. Bu eklenti ile herhangi bir sayfa üzerinde bilmediğiniz yabancı kelime veya cümleleri Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

Momentum

Momentum eklentisi beni mutlu eden bir eklenti. Chrome’u açtığınızda sizi karşılar ve size gününüzün nasıl geçtiği sorar. Bunun dışında; çeşitli arka planlar ekler, bulunduğunuz bölgedeki hava durumunu söyler, TODO-List desteği vardır ve daha sayamayacağım pek çok özelliğe sahip. Bazı özellikleri kullanmak için; ücret ister ama ben onu ödemeden de seviyorum. İyi varsın momentum..!

Saygı ve muhabbetle!..

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buradaki içeriklerin tümü kamu malıdır. Kullanılması ve paylaşılması özgürdür.